Bąbel Matematyczny

W naszej szkole realizowany jest program: Bąbel Matematyczny.

Bąbel Matematyczny IBE to zespół działań wspierających szkoły w nauczaniu matematyki – otrzymują one pomoc matematyków z Instytutu, ale także psychologów. Dzięki temu nauczyciele mogą podnosić poziom nauczania dzieci, oferując jednocześnie zajęcia, które bardziej angażują ich podopiecznych.
W ramach Bąbla nauczyciele nie tylko zmieniają dotychczasowe podejście do pracy, ale również nawiązują lepszą współpracę między sobą – również pomiędzy szkołami.

Bąbel promuje włączanie metod, które pobudzają aktywność dzieci, pozwalają im zdobywać odwagę do stawiania czoła nowym zadaniom, kształtują wyobraźnię – a wszystko to pomaga lepiej rozwinąć umiejętności matematyczne uczniów.

Jak to wygląda w praktyce?
Lekcje matematyki prowadzone są nie tylko w klasie, ale też np. na szkolnym boisku czy sali gimnastycznej. Dzieci mogą bawić się i uczyć jako „żywe liczby” – z zawieszonymi na szyjach odpowiednimi cyframi wykonują zadania matematyczne łącząc się w odpowiednie pary czy ustawiajac odpowiednio w szeregu.
Uczniowie rozwiązują też więcej zadań nietypowych. To takie zadania, w których danych jest więcej niż potrzeba do ułożenia rozwiązania, czy brakuje pytania i trzeba je samodzielnie ułożyć.
Nauczyciele z Bąbla opowiadają swoim podopiecznym bajki matematyczne. Po wysłuchaniu opowiadania rozwiązują zawartą w nim zagadkę.
Dzieci z klas I-III, które szybciej od innych rozwiązują zadania, wspierają potem swoich kolegów.

Więcej informacji na temat bąbla matematycznego znajdą Państwo pod linkami:

W plikach do pobrania mogą Państwo pobrać i zapoznać się z prezentacją Pani Joany Kłosińskiej opisującą działania z Bąbla Matematycznego w oddziale przedszkolnym Zespołu Szkół nr 17 w Bydgoszczy.

PLIKI DO POBRANIA

Prezentacja działań z Bąbla Matematycznego